Libor Sakmary - KRÁČÍM BEZ HNUTÍ

Někdy chceš běžet, nejde to...
Někdy chceš křičet, nejde to...
Někdy chceš brečet, nejde to...
Někdy chceš žít ...
Tak se zastavíš... a žiješ.

- vernisáž: 18.1.2018 od 18:30 hod


Libor Sakmary (*1973, Nymburk)
Fotografií se zabývá s malými přestávkami již od dětských let, kdy podnikal první pokusy s klasickou černobílou fotografií a fotografickými experimenty. Následoval další krok, spojení fotografie, cestování a lásky k horám, které vedlo k zájmu zejména o krajinářskou fotografii. Po čase však dospěl do bodu, kdy chtěl fotografií vyjádřit i něco více, což vedlo k dalšímu hledání a zaměření pozornosti více k sobě, k pocitům, náladám a vnitřním poselstvím. Fotografie se tak stala též jakýmsi terapeutickým prostředkem v objevování sebe sama. V té době absolvoval Hradeckou fotografickou konzervatoř pod vedením pánů Ptáčka a Gila a návazně Hradeckou fotografickou konzervatoř II. Absolvování HFK bylo dalším odrazovým můstkem, vedlo k dalšímu prohloubení zájmu o fotografii a rozšíření fotografického záběru o další žánry, jako je reportáž, dokument či architektura.
Působil jako lektor fotografie v Institutu digitální fotografie v Praze, od roku 2013 pořádá fotografické kurzy pro cestovní kanceláře a působí jako lektor LŠF Liberec. Zároveň pořádá přednášky s promítáním fotografií z cest, zúčastnil se například cestovatelského festivalu Rajbas. Tím se zároveň uzavřel jakýsi pomyslný kruh fotografie, cestování a poznávání.


VÝSTAVY
samostatné
2008 Krajiny, Kavárna Velbloud Café, Dobříš
2009 3, Kavárna Velbloud Café, Dobříš
2012 Kyrgyzstán, čajovna Mezi vršky, Liberec
2014 Maroko, čajovna Mezi vršky, Liberec
2016 Kolymská silnice, silnice kostí, kino Kotva, České Budějovice
kolektivní
2008 Jak jsem viděl Ameriku, Sv. Jan pod Skalou
2010 Studenti Hradecké fotografické konzervatoře, zámek Častolovice
          Absolventi Hradecké fotografické konzervatoře, Hradec Králové
2012 Off-station Plzeň
          Hradecká fotografická konzervatoř, fotografie absolventů, Česká národní banka, Praha
2013 Město s přívlastkem
2015 Ecce homo, Česká Lípa


S Liborem Sakmarym mě pojí dlouholeté přátelství. Nejeden kopeček v Dolomitech, ale i v Novohradských horách jsme spolu zdolali. Stejně jako mám rád Libora, mám rád i jeho fotografickou tvorbu, a to jak jeho snímky z cest z doby, kdy působil jako průvodce cestovních kanceláří (Maroko, Kyrgyzstán, Korsika), tak zejména jeho současnou tvorbu deníkového charakteru. 
Ve své fotografické tvorbě osobitým způsobem reaguje na realitu každodenního života, kterou interpretuje ve snímcích pohybujících se na hranicích nejrůznějších fotografických žánrů. Od výtvarného (soubory Midnight, Jiné světy, jiné příběhy ad.) až po ryze dokumentární. Jeho dokumentární cyklus z cesty z Jakutska do Magadanu Kolymská silnice, silnice kostí (trasa, po které byli přepravováni političtí vězni do gulagů na sever Sovětského svazu), jsme úspěšně představili v kavárně kina Kotva v roce 2016.
Jeho nejnovější soubor, který vystavujeme v předsálí kina nyní – „Kráčím bez hnutí“, je deníkovým záznamem Liborova života, během jeho několika posledních víceméně složitých let a přesto nepostrádá vtip, atmosféru, nadhled a určitou až zenovou harmonii. Čistá krása se zde střídá s melancholií a realitou a přesto celý soubor působí neskutečně kompaktně. Jsem moc rád, že Libor v Kotvě opět vystavuje a věřím, že se Vám jeho deník bude líbit stejně, jako v něm rád listuji já.
                                                            dramaturg výstav kina Kotva, MgA. Václav Němec

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.