Michaela Kročáková - VYPRÁVĚJ POTICHU

Vyprávěním příběhů se pokouším odvádět pozornost svých dětí od nepříjemného pocitu ze tmy. Snažím se zpestřit všednost pozdně odpoledních nebo i večerních pobytů venku, které jsou každodenní záležitostí. Místa, která potkáváme, představují „scénu“ pohádkového příběhu a jsou součástí fantazijních vizí, které vytvářím. Propůjčuji si dětskou představivost k dokreslení situací, jež jsou snahou o tichý poetický celek.

- vernisáž: 18.1.2018 od 18:30 hod

Michaela Kročáková *1984 v Jindřichově Hradci
Fotografii se věnuje od roku 2007, kdy se jejím prvním námětem stala jihočeská krajina, které se ve vlastní tvorbě věnuje dodnes.
V letech 2010–2012 se jejím velkým tématem stal autoportrét. V roce 2011 získala 1. cenu ve fotografické soutěži týdeníku INSTINKT o nejlepší akt roku (porota Daniela Mrázková a Robert Vano). Po celé tvůrčí období se zabývá reportážní fotografií.
Od roku 2009 absolvovala několik skupinových a 3 samostatné výstavy. Po narození první dcery, po roce 2012 se začala zajímat také o inscenovanou a konceptuální fotografii. V roce 2017 získala ocenění v otevřené výzvě (Open call) festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě, celkem 10 vítězů. Nyní studuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, Slezské univerzity a fotí převážně své dcery.
web: www.michaela-photo.com
email: michaela.krocakova@seznam.cz


Když mě před třemi lety Michaela Kročáková coby čerstvého absolventa Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě požádala o pomoc pří výběru fotografií k přijímačkám na Institut, kam se chtěla hlásit ke studiu, byla to naprostá marnost.
Ne, že by její snímky, které mi ukázala, byly marné, ale spíše proto, že její fotografie byly naprosto dokonalé a nebylo co vybírat.
Bylo již dávno vybráno, celý soubor držel dokonale při sobě a samozřejmě, že byla přijata. Dlouho jsem neviděl soubor, který by mě v té době tak zasáhl svojí „lynchovskou“ magičností a přízračností. Snad nejvíce mě zaujalo to, jak Michaela udělala ze svého dočasného „fotografického handicapu“, tedy toho, že je na mateřské dovolené a nemůže se v plné šíři věnovat svým dřívějším dokumentárním projektům z cest po světě (USA, Kuba ad.), přednost. V kulisách statku a jeho okolí, v předhůří Novohradských hor, kde Michaela s rodinou žije, tak vznikl „pohádkový“ soubor na pomezí reality a fikce, který ve mně oživil dávno zasutou vzpomínku na Alenku v říši divů Lewise Carrolla. Spolu s dalšími výraznými autory z líhně ITF, Michaelou Spurnou a Markem Matušíkem, kteří se také zaobírají tématem vlastních dětí a rodiny, patří dle mého skromného názoru k tomu lepšímu co jsem v daném žánru v posledních letech mohl v českém prostředí spatřit. Její fotografie byly prezentovány též na fotografickém serveru Lens Culture a na stránkách Photographic Museum of Humanity. Jsem moc rád, že tuto originální fotografku můžeme představit i u nás v kině Kotva.
                                                          dramaturg výstav kina Kotva, MgA. Václav Němec

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.