Jana Kupčáková - NEW YORK

NEW YORK
Nejlidnatějšího město Spojených Států, světové centrum obchodu, finančnictví a kultury, které představuje hlavní město civilizovaného západu. Fotografie zachycující, jak vypadá každodenní život v ulicích této multikulturní metropole, kde se střetávají národnosti z celého světa a která vyniká svou jedinečnou atmosférou, vznikly během týdenní cesty do USA na podzim roku 2017.

- vernisáž: 30.11.2018 od 18:30 hod

Jana Kupčáková, původem z Českých Budějovic, je absolventkou a od roku 2013 také lektorkou Školy kreativní fotografie v Praze, kde v současné době také žije. Fotografii se aktivněji věnuje od roku 2008 a za tu dobu absolvovala několik skupinových i samostatných výstav, nafotila rok svého života pro projekt Week of life Adolfa Ziky, účastnila se Česko-rakouského fotografického projektu „Bezdrátově“ a v roce 2012 získala titul „Fotografka roku“ časopisu FotoVideo. Její fotografie se pravidelně umísťují ve fotografických soutěžích a sama v současné době působí i jako porotkyně soutěže FOTOSTART pořádané ŠKF. K fotografování ji přivedla její druhá vášeň – cestování. A právě tyhle své dva největší koníčky se snaží aktivně propojovat.
I když je svým okolím vnímána spíše jako všestranná fotografka, zaměřuje se ve své tvorbě především na street fotografii, ať už doma, nebo na svých zahraničních cestách. Humanistická fotografie a s ní často spojené humorné výjevy z běžného života jsou jí tím nejbližším tématem. Fotí pro sebe, pro své blízké, ale především pro radost.

http://kupcakovajana.wixsite.com/johankaphotography
https://www.instagram.com/johanka.photography/
kupcakova.jana@gmail.com

 

Tvorbu Jany Kupčákové sleduji již delší dobu, poprvé jsem její fotografie zaznamenal na Blatenském fotofestivalu a vidím, jak její tvorba neustále graduje. Ač se věnuje i jiným fotografickým žánrům, nejvlastnější je pro ni tzv. „Street photography“ (pouliční fotografie).
V kavárně kina Kotva jsme v rámci fotografického festivalu Jihočeský výlov, který zaštiťuje renomovaný slovenský fotograf Miro Švolík, vystavovali v roce 2015 její barevné dokumentární snímky z Kuby z cyklu Tváře ostrova svobody, které byly velmi působivé, ale dovolím si sportovní terminologií říci, že od té doby udělala Jana velký výkonnostní skok. Začala mnohem více využívat barvy, objevovat jejich kontrasty, všímat si detailů, ale i analogie různých motivů. Její fotografická metoda je založena na nejzákladnějších fotografických dovednostech – vidění, vyhledání vhodného prostředí, světla a pečlivém vyčkávání na vhodný záběr. Není to jednoduchá cesta, ale Jana to zvládá s bravurou a se svým typickým úsměvem. Možná právě díky jemu, se jí daří vytvářet snímky i na místech, kde běžný fotograf nechává fotoaparát ukrytý. Její fotografie nepostrádají „parrovský“ humor, ale i humanistický rozměr a myslím si, že výrazným praporečníkům tohoto žánrového zaměření v české kotlině Romanu Vondroušovi a Davidu Gaberlemu roste skvělá konkurence. Janu fotografování a s ním spojené cestování očividně baví a i na vernisáž dorazí den po svém návratu z Maroka.
Nás zase baví její snímky prezentovat ve výstavních prostorách kina Kotva.

                                                                                      kurátor výstavy Václav Němec

 

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.