Oldřich Malachta - TRAMPOVÉ

Trampové
Už jako malý kluk jsem na nádražích obdivoval zeleně oděné chlapíky s kovbojskými klobouky na hlavách. Chtěl jsem být jako oni. Koupil jsem si tehdy starý vojenský bágl a vyrazil s pár kamarády na vandr. Dětské dobrodružství opadlo a já byl po letech překvapen, když jsem se v Roverských vrších náhodou seznámil s pravými trampy. Pocházeli z Ústí nad Labem a byli jako ze žurnálu. Možná můj silný vztah k dobrodružství, svobodě a kamarádství  mě zavál zrovna k nim. Od prvního okamžiku mě vzali přátelsky mezi sebe a začal jsem s fotoaparátem jezdit s nimi. Začalo mi být  jasné, že to není v oblečení, ale že se jedná o věc životního stylu. Po každém vandru jsem se vracel znaven chozením po lese zpět do města a pomalu si začal uvědomovat, proč vlastně trampové do přírody vyrážejí. Ano, ten pocit touhy v pátek vyrazit opět ven, kterého se nemohou zbavit, mě nakazil. Během posledních sto let je dokonce nezlomily ani nejrůznější totalitní režimy. Trampové byli v hledáčku nacistů i komunistů. Je úžasné, jak i v současném moderním světě existuje v tak malé zemi jako je Česká republika skupina lidí, která si stále udržuje své tradice již po generace.

 - vernisáž: 9.3.2018 od 18:00 hod

Oldřich Malachta   *1978 Česká Ves v Jeseníkách
Žije a pracuje v Praze. V roce 2015 získal 3. cenu v soutěži novinářské fotografie Czech Press Photo v kategorii Umění a zábava a čestné uznání v kategorii Portrét. Svůj soubor Marten vystavoval samostatně na festivalu Ostrava Photo, cyklus Camp pak kromě Kotvy v galerii Amadeus v Olomouci. Vystavoval na řadě skupinových výstav ať již v Polsku (Bytom), Lucembursku, na Slovensku (Medium Gallery Bratislava), v Paříži, stejně jako v Praze (Galerie hlavního města Praha, Staroměstská radnice, Kafkův dům), v Brně (F-festival) či v Muzeu Moravského Slovácka v Uherském Hradišti.

Tvorbu Oldřicha Malachty sleduji snad od první chvíle, kdy jsme se na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kde Oldřich studuje magisterský program, seznámili. Fascinovala mě vždy jeho neskutečná posedlost až zanícenost tématem, na kterém zrovna pracoval. Ať už to byl soubor Camp, který jsme měli tu čest vystavovat v kavárně kina Kotva či jeho osobní cyklus Za hradbou hor z jeho rodného kraje předhůří Jeseníků, stejně jako fotografický příběh ekologického aktivisty a člověka žijícího v souladu s přírodou, který Olda pojmenoval dle hlavního aktéra, Marten. U zde prezentovaného souboru Trampové tomu není  jinak.
Oldřich neklouže po povrchu tématu, jedná se vždy o několikaleté dlouhodobé projekty. Například na projektu Trampové pracoval čtyři roky. „Moje fotografie je o prožitku, musí mě zasáhnout. Musím porozumět ději, pochopit emoce, splynout s tématem. Nedá se to uspíšit. Nejprve prožít, až potom je příběh opravdový.“, říká o své práci. Pro ilustraci sociálních podmínek často využívá kombinace krajinné a subjektivní fotografie. Jeho styl je přímočarý a upřímný. Není klasickým dokumentaristou, spíše zaznamenává vizuální pocity a aspekty reality, nechává na sebe působit atmosféru prostředí. Společně s nakladatelstvím Bflmpsvz publishing připravuje fotografickou knihu Trampové. 

Dramaturg výstavy: MgA. Václav Němec

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.