Honza D. STERNECK

Sluší se, aby výstava měla koncepc i … nosné téma … název …
To všechno zde, zdá se, chybí a stává se otázkou: Je toho vůbec zapotřebí?
Honza neplánuje. Odjakživa. A když se o to někdy pokusil, tak zjistil, že to nefunguje.
Když byl domlouván termín této výstavy, vypadalo to, že do jejího začátku může stihnout namalovat spoustu obrazů. Jenže obrazy přicházejí tak, jak samy chtějí. Říct si: „Budu mít výstavu, měl bych teda něco namalovat,“ to sice lze, ale zkuste si to! Možná z toho něco vznikne, ale pak se na to podíváte a zjistíte … že to nefunguje.
Tak dobrá, zkusíme to jinak. Co projít namalované obrazy a pokusit se o malou retrospektivu. Ohlédnutí. Sledování vývoje v čase. To by šlo.
Aby to nebylo tak jednoduché, jste limitován velikostí výstavních prostor. Prostě velké obrazy na výšku se tam nevejdou. A Honza maluje rád velké obrazy … a na výšku.
Tak to je výzva. A spousta produmaných minut … či hodin?
Tak snad se vám budou líbit.
Cože?
Kdože je vlastně Honza D. Sterneck?
A jo vlastně …
No ano, sluší se taky trochu představit.
Tak tedy …


Honza D. Sterneck 
výtvarně tvoří od dětství. Kromě základní umělecké školy ve věku nezletilcova a dvouletého opakování téhož i ve věku dospělém, neabsolvoval žádná umělecká studia a je tak, jak trefně tento způsob vzdělávání označil jeden z našich současných malířů Michal Singer, autodidakt. Může to být na jednu stranu limitující, protože řada technik a zejména jejich fíglů mu tak mohla zůstat skryta. Na druhou stranu mu to umožňuje neomezený rozlet, kdy si bez okolků dovolí vystoupit ze zavedených mantinelů, protože si jich není vědom. Jeho styl a výraz se vyvíjí a odráží běh jeho života, protože malování a tvoření různých objektů ho provází všude, ať už se jeho kroky ubírají kamkoli.
A život je ten nejlepší učitel, protože z jeho obrazů na svět stále více dýchá nadšení z nacházení radosti.
                                                                                       Reny Marsito Merto


Honzu Doudlebského Sternecka jsem znal z horolezeckých knih a ročenek o poznání dříve, než jsem ho poznal osobně. Setkali jsme se v Kotvě na vernisáži jeho kamaráda „spoluběžce“, horolezce a fotografa Ronalda Persana. Znal jsem ho zejména z knihy České Himálajské dobrodružství II. – zápisky Marouška blázna, kde jsem se dočetl (Mára Holeček tu Honzovi věnoval několik stran své knihy), že kromě toho, že zdolává extrémní vrcholy hor se paralelně věnuje malování a tvorbě land-artu. Skicák na jeho cestách pod vrcholy hor nikdy nesměl chybět. Podíval jsem se na jeho webové stránky. Jeho obrazy i přírodní skulptury se mi moc líbily, sálala z nich pro mě neskutečná pozitivní energie, hravost a radost z tvorby. Slovo dalo slovo a Honza nyní vystavuje v Kotvě. Vyučil se truhlářem a truhlařinou se i živí. Netvoří ale ledajaký nábytek. I zde se projevuje jeho nevšední smysl pro fantazii a láska k přírodě. Výtvarnému umění se věnuje od dětství, kdy navštěvoval základní uměleckou školu. Od té doby rozvíjí svou tvorbu samostudiem, které v letech 2012-2014 doplnil docházkou do třídy dospělých ak. malíře Teodora Buzu. V jeho obrazech můžeme vidět inspiraci fauvismem a expresionismem, která ovšem postupným hledáním krystalizuje do vlastního stylu. Ten se vyznačuje především hravou barevností a zdánlivou lehkostí pokládání vrstev.
                                                                                       dramaturg výstavy Václav Němec

- vernisáž: 31. březen 2017 od 18:00 hod.
 

Samostatné výstavy
2009 Odpadní produkty, Galerie u Radnice, Tábor
2014 Vrstvy, Golem Club, Praha
2015 Vrstvy (výběr), Antikvariát a galerie Bastion, Tábor
2016 výstava v kavárně Můj šálek kávy, Praha

Skupinové výstavy
2006 V. Morava + J. Doudlebský-Sterneck, Kulíkova kavárna, Tábor
2012 Žeň žen a čtyř chlapů (skupina dospělých ZUŠ Tábor Teodora Buzu), Městský úřad Planá n/L
2013 Žeň žen a pěti chlapů (skupina dospělých ZUŠ Tábor Teodora Buzu), Městský úřad Planá n/L
2014 Žeň žen a pěti chlapů (skupina dospělých ZUŠ Tábor Teodora Buzu), Městský úřad Planá n/L

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.