Karol Stollmann - TICHO

Karol STOLLMANN (*1978, Košice)

Autor, čerstvý absolvent Inštitútu tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave, predstavuje výber svojich fotografií z dlhodobého cyklu vznikajúceho v okolí jeho bydliska, košickom sídlisku Nad jazerom. Téme sídliska sa Karol venuje už päť rokov a počas tejto doby vznikli série Cirkus, Riverside, Jazerčania, Night Ride, Anonymous Garden Party, Space of Border a na ďalších stále pracuje.
Tvorba Karola Stollmanna bola doteraz vystavovaná v Košiciach (2010, 2011, 2015), Maribore (2014), Olomouci (2016). Účasť na projektoch: Second Cities (2013 – 2015) / In Living Memory (2014 – 2016)

Autor pracuje niekedy ako dokumentarista (Riverside, Jazerčania), často ale používa na prvý pohľad dokumentárne zábery na vyjadrenie širších filozofických zamyslení, osobných nálad či ťažkých životných situácií (ktoré či chceme či nechceme poznáme my všetci). Séria jazerných krajín skrytých v ranných hmlách tak predstavuje tvorbu, ktorú môžeme vnímať presne na rozhraní dokumentu, filozofie či zenových meditácií, závisí na uhle pohľadu a nálade diváka.
www.photostollmann.com

- vernisáž: 17. února 2017 od 18:00 hod.
  (výstava je součástí festivalu Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích)


Když jsem poprvé viděl fotografie Karola Stollmanna, byl jsem zasažen jejich minimalistickou až zenovou jednoduchostí a na druhé straně neskutečnou hloubkou vyjádření. Karol na svých snímcích s neskutečnou odvahou zobrazuje své niterné pocity a prožitá traumata převedené do obrazové podoby a fotografie je v jeho případě pouze pojítkem mezi autorem a divákem. To vše se odráží v jeho souborech Night Ride, Space Border a zejména zde prezentovaného cyklu Ticho, který je odvozen právě z nejosobnějšího  souboru  Space Border. 

Karol nepotřebuje za fotografií vyjíždět do exotických míst, vystačí si s rodnou hroudou. Jeho fotografie se rekrutují z míst a prostředí, které velmi dobře zná. Například v souboru Jezerčania nechává nahlížet do soukromí obyvatel košického panelového Sídliska nad Jezerom a v cyklu Riverside, cítím, coby obyvatel Budějovic, jistou paralelu s causou českobudějovického Malého jezu, kdy  i přes odpor velké části obyvatel probíhá těžba na toku řeky Hornád s odůvodněním, že jde o protipovodňové opatření. Ač je Karolovým nejoblíbenějším fotografem americký dokumentarista William Eggleston, v souborech Cirkus a kolotoče a Elementy v mestě vidím spíše nepatrný odraz tvorby britského fotografa Martina Parra. Jsem rád, že můžeme malý fragment z tvorby Karola Stollmanna ukázat i u nás v kině Kotva.

dramaturg výstavy MgA. Václav Němec

 

 

Fotogalerie

Kalendář akcí

prosinec
28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.