Lena Jakubčáková - BABA Z LESA

BABA Z LESA (2014)
Súbor Baba z lesa je subjektívnym dokumentom o neobyčajnom živote poslednej občianky už neexistujúcej dediny na východe Slovenska, ktorá dnes spočíva pod priehradou Ružín.
Baba z lesa je prezývka, ktorou sa táto starena sama predstavuje. Je to pozoruhodná žena, ktorá žije takmer celý život sama, v lese nad zatopenou dedinou, v tajomnom a na prvých pohľad temnom či strašidelnom svete, na pozadí ktorého jemne žiari jej prostá, čistá a zmierená duša. Napriek ťažkému osudu a drsným podmienkam, v ktorých doteraz žije, je to nebojácna starena, vyrovnaná so životom a pripravená kedykoľvek zomrieť. Drsnosť jej povahy a prostredia, s ktorým je hlboko zrastená, je husto utkaným pavučinovým závojom, ktorý vyplaší nejedného mestského človeka. Je to však jemný závoj, za ktorým sa skrýva láskyplné srdce, jemnosť, nevšedná životná skúsenosť a dnes už vzácna múdrosť starého človeka.
Séria pozostáva z trinástich farebných fotografií formátu 40 x 60 cm. Túto sériu pripravujem vydať aj knižne.

- vernisáž: 17. února 2017 od 18:00 hod.
  (výstava je součástí festivalu Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích)

Mgr. MgA. Lena JAKUBČÁKOVÁ PhD. (*1980)
je absolventkou Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a zároveň působí v Ateliéri fotografie Fakulty umení TU v Košiciach. Ukončila studium francouzské filologie (2004, Mgr.) a literární vědy (2008, PhD.) na Filozofickej fakulte PU v Prešove, kde do roku 2013 i pracovala. Svoje fotografie vystavovala na vícerých autorských a kolektivních výstavách na Slovensku, v Čechách, ve Francii, v Maďarsku či v Polsku. Její nejznámější série jsou V odlúčení (z prostředí slovenské věznice, 2007 – 2010) a Marseille (2010 – 2013). Spolupracovala na fotografických projektech Second Cities, Umelecké vzdelávanie vo väznici či na projektě Antoine D´Agatu Odysseia.. Vystavovaný soubor Baba z lesa zvítězil v roce 2017 kategorii Každodenní život ve fotografické soutěži Slovak Press Photo.

Košická fotografka Lena Jakubčáková je zjevení v tom nejlepším slova smyslu. Kdo jiný než ona by mohl fotografovat vězně v mužské věznici v Sabinově. Snad kromě fotografa a našeho společného profesora na Institutu tvůrčí fotografie Jindřicha Štreita (mimochodem také fotografoval věznice), neznám osobně jiného člověka, který by oplýval takovou spoustou empatie jako právě Lena. Před lety jsme tento soubor (V odlúčení) vystavovali i v kině Kotva a právě Jindřich Štreit její výstavu zahajoval. Před měsícem, tento cyklus vyšel, díky Stredoeuropskému domu v Bratislavě i knižně pod názvem V odlůčení – Spis 44. Soubor Baba z lesa, který nám nyní Lenka představuje, zvítězil v roce 2014 v kategorii Každodenní život ve fotografické soutěži Slovak Press Photo. Lena citlivě a vnímavě zaznamenala radosti a strasti své kmotřenky, která žije sama v lese na kraji přehrady Ružín na východě Slovenska, v dnes již neexistující  vesnici,  zatopené vodní nádrží. Lena jako fotografka i jako člověk zraje jako víno a myslím, že se máme, co se její tvorby týká, na co těšit.

dramaturg výstavy MgA. Václav Němec

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.