ZINDÁBÁD INDIA

 

Zindábád India!
Oslavný pokřik, láska i úcta k rodné zemi, národní hrdost i odhodlání nezničit tu krásu, kterou jim předkové zanechali. To vše je obsaženo v provolání Zindábád India.

Třicítka fotografií na výstavě v prostorách kina Kotva je malou sondou do života obyvatel Indie. Nejde o reportážní fotografie ze známých či atraktivních míst. Fotky nejsou akční ani dramatické, přesto jsou plné života. Toho všedního
a každodenního života obyčejných lidí, se kterými se nelze setkat během turistického zájezdu, se kterými musíte nejdříve tak trochu splynout a až poté fotoaparát zachytí bezprostřední okamžiky jejich skutečného života. Jakou Indii nám tedy představuje tato výstava? Neskutečně barevnou a různorodou, s obrovskými sociálními kontrasty a lidmi, kteří se umí smát očima. Viktor o nich říká, že jsou úžasní, usměvaví, vstřícní, občas trošku vypočítaví, nicméně neskutečně přímočaří a upřímní… Příběh každého z nich by vydal na román, zkuste si ho v hlavě promítnout u některé z fotografií, nebo jen tak vnímejte pohodu a vyrovnanost lidí, kteří žijí v mnohem chudších podmínkách než my, a přece z nich vyzařuje radost a štěstí.

Indie je pro nás vzdálená a cizokrajná. Pobývat v dalekých krajích můžete různě. S cestovní kanceláří jako turista, s expedicí jako cestovatel, na kole či s horolezeckou výstrojí jako sportovec. Na Viktora Pressla se nejlépe hodí označení poutník. Většinu cest projde pěšky s batohem na zádech, pro opravdu dlouhé přesuny používá místní dopravní prostředky a jeho toulání zpravidla trvá mnohem déle, než původně plánoval. Místo k putování vybírá Viktor velmi pečlivě a na cesty se nevydává jako pouhý pozorovatel. Dlouho před samotnou cestou do Indie ho zajímala jóga, východní filosofie i jiný způsob stravování, a také tušil, že se před objektivem jeho oblíbeného fotoaparátu objeví velmi pestrá škála obrazů a obrázků, se kterými se dosud nesetkal a jinde by je nenašel.
Na východ se Viktor vydal společně se svou ženou po několika letech strávených v Irsku, a jejich pouť po Indii
trvala 5 měsíců. Cestu začali v Dílí, dalším cílem byl Rajasthan, Varanasí, podhůří Himaláje a Rishikesh. Následoval první přesun místním vlakem na jih Indie. Dobrodružná jízda po trase 3000 km šťastně skončila v tropické Kerale, následoval Tamil Nadu a Karnataka. Tady se cesta obrací zpátky na sever a odsud přes neskutečně chudý Bihar do Darjeelingu. Putování skončilo v Kalkatě, prostě proto, že víza už delší pobyt neumožňovala… To vše s pocitem, že jistě nejde o poslední cestu…

 

Viktor Pressl
A jak lze charakterizovat Viktora Pressla jako fotografa? Je to amatér v tom nejlepším možném významu. Jazykový původ tohoto slova je z latinského amator milovník, od amare milovat.  Amatér je člověk, který nějakou činnost dělá
ze zájmu ve svém volném čase jako hobby, tedy nikoli pro peníze jako zaměstnání. Ve Viktorově případě to rozhodně neznamená, že fotografuje bez předchozího studia nebo s neprofesionální výbavou. Jeho fotografie z Irska byly charakterizovány vyváženou kompozicí, kouzelným světlem a nádhernou atmosférou krajiny i detailů přírody. Jezdil
za vybranými záběry spousty kilometrů, hledal to správné místo a u stativu často čekal celou věčnost na to správné světlo. V Indii musel zcela změnit svůj přístup. Odložil stativ, splynul s místními lidmi a snímky pořizoval bez dlouhého rozmýšlení, vše na manuální režim, za aktuálních světelných podmínek. Snímky jsou dílem okamžiku a autor vše shrnuje velmi skromně: „V Indii je pěkné světlo všude a zajímavých objektů pro fotografování je nepřeberné množství.“ V každém případě je Viktor fotograf, který umí vystředit záběr, vytáhnout to podstatné, najít vhodnou osu, správné světlo a spoušť zmáčknout v tom nejvhodnějším okamžiku.

- vernisáž 7.6.2013 v 18.00 hod v kavárně kina Kotva

Realizované výstavy:
Městské muzeum ve Volyni 2002          Nejen Jižní Afrika (přednáška a promítání fotografií)
Sladovna Písek Malá galerie, 2009        Barvy Irska (autorská výstava)
Dům Evropské unie Dublin, Irsko 2012   Irsko očima Čechů a Slováků (výstava několika fotografů)
Bank of New York Mellon, pobočka Dublin (stálá dekorace vnitřních prostor)


Další aktivity:
- fotografie v knize Patchwork kam se podíváš
- 2. místo v soutěži Foto Video (téma Vodní živel)
- vedení fotografických workshopů Šumava za každého počasí

- podrobnější informace na: www.viktorpresslphotography.com

Fotogalerie

Kalendář akcí

březen
26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.