AMERIKOU LETMO

Fotograf Jiří Havrda v prostorách kina Kotva vystavoval již dvakrát. Poprvé jako člen fotografické skupiny 28 (Mužík, Hunterová, Hrubá, Kadlec, Ovčáček, Plattner, Vězdová) v projektu Vesnice objektivem 28, podruhé v samostatné prezentaci svého cyklu Mizející Šanghaj – příběh pana Li.


Nyní se představuje souborem Amerikou letmo… subjektivní fotografickou sondou do srdce amerických metropolí San Francisca a New Yorku.

- vernisáž: 8. ledna 2016 v 18:00 hodin

Osobitý autorský rukopis, fotografuje výhradně analogovými přístroji na černobílé fotografické materiály, hrubé zrno, nezaměnitelný expresivní vizuální jazyk používající ve svých snímcích vysoký kontrast, odlesk skel, v nichž dochází k prolínání obrazových plánů, ale i pohybová neostrost, to jsou atributy, kterými se vyznačuje fotografický styl Jiřího Havrdy. Kromě nesporné vizuální a obrazové kvality „amerických“ snímků, mnohdy přecházející do abstraktní polohy, Jiří nerezignoval na hlubší výpověď a stejně jako u souboru Mizející Šanghaj, který v Kotvě představil v únoru minulého roku, reflektuje ve svých fotografiích postavení a osamocení jedince v obou amerických velkoměstech. Spíše než oslavnou ódou snímků z katalogů cestovních kanceláří, je jeho cyklus pohledem na obyčejnou, pouliční tvář Ameriky. Díky své sugestivní formě dodává Jiří Havrda svým snímkům autenticitu a dokáže diváka strhnout a vtáhnout do situací, které se odehrávají v ulicích obou pulzujících aglomerací. V kontextu české fotografie nevím o nikom (snad kromě manželské dvojice Dvořáková – Fischer, autorovo skupinové souputnice Jany Hunterové a fotografa Daniela Šperla v subjektivnější poloze své tvorby), kteří by se věnovali svému vizuálnímu jazyku s takovým zaujetím, vytrvalostí a přesvědčením jako Jiří Havrda.

kurátor výstavy Václav Němec

Jiří Havrda (*1969, Liberec)
Architekt a volný fotograf (www.jirihavrda.com) při svých cestách po Severní Americe, Africe, Skandinávii či Východní Evropě nebo tuzemsku fotografuje témata se sociálním zaměřením, subjektivním způsobem zaznamenává život lidí a prostředí, ve kterých žijí.
Jeho reportáže publikovala např. periodika Lidé a země, Koktejl, DigiFoto, Magazín Lidových novin, Deník Referendum.
Spolupracuje s organizacemi Člověk v tísni a Adra, je spoluzakladatelem SKUPINY[28], občanského sdružení osmi fotografů z Čech, Moravy, Rakouska (www.28mm.cz).
Fotografie ze souboru Amerikou letmo vznikaly při návštěvách New Yorku a San Francisca v letech 1991, 2008 a 2009. Jedná se o zachycení subjektivních obrazů ze života velkoměsta a jeho obyvatel. 

 

Fotogalerie

Kalendář akcí

prosinec
28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.