LES

S kamarády, kteří se mnou studovali na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, jsme založili skupinu, která nemá zatím žádný název. Bereme ji jako pokračování naší školy, jako vzdor tomu, že končíme a už se nebudeme scházet. ITF je totiž fantastický živočich, neustále se měnící a inspirující. Když jsme v červnu, po posledních konzultacích seděli u táboráku, hrálo se na kytaru, padl na nás smutek z toho, že už tam nepojedeme. Proto jsme se dohodli, že každý rok vyfotíme jedno téma a pak z těch témat uděláme výstavu.

Martin Wágner pro portál komorní scény Aréna v Ostravě

To řekl zakladatel „skupiny–neskupiny“ Martin Wágner v roce 2013. Mezitím proběhla společná výstava Vltava, která měla po premiéře v českobudějovickém kině Kotva reprízy v Kralupech nad Vltavou a Art-rezidenci Zahradník v Praze, přizváni byli i nestudenti ITF a pro rok 2015 bylo vyhlášeno téma Les. Garantem tohoto projektu je Václav Němec. Po celý rok se fotografové potýkali s daným tématem a výsledkem je tato výstava. Každý z přizvaných autorů se snažil vyjadřovat svými prostředky a ve finále tak vznikla pestrá mozaika pohledu na les a život v lese. Autoři se snažili vyvarovat barvotiskovým pohlednicovým pohledům a k tématu se snažili přistupovat spíše neotřelým neokoukaným způsobem. Jak moc se jim to povedlo, máte možnost shlédnout na této výstavě.

- vernisáž 13. listopadu 2015 v 18.00 hodin 

 

Martin Wágner (*1980)
Po studiu na Pražské fotografické škole a středním fotografickém učilišti absolvoval magisterské studium Institutu tvůrčí fotografie v Opavě (2013). Od roku 1998 soustavně fotografuje život v Rusku a na území bývalého Sovětského svazu, kam v průběhu patnácti let podnikl 33 cest. Původním záměrem bylo pořízení komplexní série fotografií, charakterizujících Rusko od evropského Kaliningradu k nejzazší asijské výspě. Během prvních výprav se snažil proniknout co nejdále na východ, na Kurilské ostrovy, na Kamčatku a na Čukotku. V posledních letech se naopak zaměřuje na evropské oblasti. Opakovaně uspěl v soutěži Czech Press Photo. Uspořádal řadu samostatných výstav v českých zemích i v zahraničí včetně Moskvy, Nižního Novgorodu, Jekatěrinburgu nebo Sachalinu. S Antonínem Kratochvílem a Václavem Vašků zorganizoval společnou výstavu Modlitba za Černobyl (2006) v pražském Františkánském klášteře menších bratří observantů. Tři roky vedl fotogalerii v Kapli svatého Jana Nepomuckého na Jungmannově náměstí v Praze. Provozuje grafické studio, zaměřené na skenování, úpravu a tisk fotografií.

Filip Singer (*1980)
Volné dokumentární tvorbě se věnuje od roku 1999, kdy zaměřil svoji pozornost zejména na odlehlé oblasti Sibiře a bývalé sovětské republiky. Zajímá ho prostředí a změny, jež se dotýkají obyčejných lidí z bývalého SSSR. Od roku 2000 podnikl řadu dlouhých cest do Ruska, centrální Asie a Číny. Ve fotografiích zachycuje zejména dopad člověka na životní prostředí a život lidí v nejvíce znečištěných místech světa. Od roku 2002 se věnuje profesionálně novinářské fotografii. Od roku 2008 je fotografem mezinárodní agentury European Pressphoto Agency (EPA) pro oblast České a Slovenské republiky. Své snímky publikuje přes agenturu v zahraničních novinách a časopisech jako například: Stern, Zeit, The Wall Street Journal, The Time Magazine, The Guardian, The New York Times, The Los Angeles Times. Od roku 2003 je jedenáctkrát držitelem ceny Czech Press Photo.

Jindřich Čermák (*1976)
Člen fotografické „fotobuňky“ Ohnestrom (v kině Kotva se představila v roce 2008 a v českobudějovickém knihkupectví Kanzelsberger v roce 2011 výstavou Tichá pošta). Studoval ITF při Slezské univerzitě v Opavě. Jako asistent spolupracuje při letních workshopech velkoformátové fotografie ve Slavonicích s pedagogem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě RNDr. Petrem Velkoborským, CSc. a v Českých Budějovicích s galerií Domu u Beránka.

Michael Kratochvíl (*1967)
Prožil několik let v zahraničí jako asistent ve fotoateliéru Ivana Němce nebo na cestách se svým slavným otcem fotografem Antonínem Kratochvílem. Tvrdí o sobě, že původně vůbec fotografem být nechtěl, ale geny byly silnější než rozum. Po návratu do České republiky se zabývá zejména reklamní, portrétní a reportážní fotografií. Má ateliér v pražském Karlíně. V posledních letech fotografuje pro časopisy ČiliChili, Bizzone a Review.

Václav Němec (*1965)
Absolvent magisterského studia Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Ve svém nekonečném fotografickém cyklu Zápisník se nesnaží dokumentovat místo svého dočasného pobytu, ale spíše zaznamenávat vizuální a výtvarné, avšak i pocitové a symbolické aspekty reality. Snaží se, aby každá jednotlivá fotografie byla svébytným obrazem vycházejícím z reality. Své fotografie zásadně nearanžuje. Vystavoval ve francouzském Nimes, v opavském Domě umění, ostravském Divadle Jiřího Myrona, v českobudějovické Galerii Měsíc ve Dne a v rámci projektu Ukradené akty v galerii Artinbox v Praze a v dalších galeriích po celé České republice. Dramaturgicky zaštiťuje výstavy v českobudějovickém kině Kotva. Kromě cyklu Summertime a Zápisník pracuje na cyklu FOREST a On the Road.

Jan Vermouzek (*1979)
Studuje magisterský program na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Ve volné tvorbě bojuje s přirozeností dokumentaristy a snahy o výtvarnější tvorbu. V dokumentech se věnuje věcem blízkým, jako je například rodné Brno nebo okolí hradu Landštejn, ale i vzdálenějším. Společně s kamarádem Martinem Wágnerem si zamilovali cesty po Ruské federaci. Za tyto cesty společně získali i několik ocenění. Výtvarné pokusy vyústily ve spolupráci s Janou Schlosserovou a jejich fotosochy. Mimo samotnou tvorbu působí na výtvarné scéně, například jako spolukurátor Galerie Jiří Putna.

Šimon Pikous (*1970)
Vyučený fotograf, později dokončil bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Samostatné fotografické výstavy měl například v Galerii M v Milevsku, pražském PENklubu, Ambrožově galerii v Hradci Králové, Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a Českém centru München, v Muzeu moderního umění v Olomouci, Oblastní galerii Liberec či Severočeském muzeu v Liberci. Společně s fotografickou skupinou 7,65 vystavoval v Albin Polasek Museum a Progress Energy Art Gallery v USA. Jeho fotografie si bylo možno prohlédnout v rámci Měsíce fotografie v Bratislavě.

Jiřina Hankeová (*1948)
Fotografovat začala na střední škole, pak se však věnovala kresbě, malbě a poezii. Vydala několik básnických sbírek. K fotografii se poději vrátila. Měla několik samostatných výstav u nás i v zahraničí. Svůj nejznámější soubor fotografií Trapný pokus o autoterapii, který představila v Pražském domě fotografie, následně v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislavě (2006), vystavovala i v Českých Budějovicích v Galerii Měsíc ve dne (2009). O rok později se do Českých Budějovic vrátila s cyklem fotografií Poem (Café Au Chat Noir).

Bedřich Benek (*1961)
Amatérský fotograf, člen fotoklubu Vývojka v Českých Budějovicích. V roce 2006 se účastnil projektu Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci Člověk v dnešní krajině. V rámci fotoklubu vystavoval na různých místech České republiky a na Slovensku, samostatně pak v kavárně kina Kotva a v již neexistující Café Galerii v Českých Budějovicích.

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.