PRÁZDNINY V ČERNOBYLU

Václav Vašků (*1962)

Fotograf, novinář a scénárista, v současné době studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Zároveň působí jako fotoeditor a fotograf v deníku Hospodářské noviny. Kromě toho spolupracuje s řadou českých i zahraničních periodik, rozhlasem a Českou televizí. Od roku 2000 realizuje projekty také se soukromou filmovou a televizní produkcí JINÁ VLNA. Fotografie publikoval mj. v Newsweek, Financial Times, Le Monde, Dagens Nyheter a mnoha dalších periodikách.

Od roku 2005 se věnuje dokumentování černobylské katastrofy a jejích důsledků na přírodu a člověka. Od té doby navštívil Černobyl již třináctkrát. Fotografie z Černobylu vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí.
Jeho série fotografií z Černobylu vyhrála 2. cenu na Czech Press Photo 2005 v kategorii Příroda a životní prostředí. Na tématu Černobyl již více než 5 let spolupracuje také se světoznámým fotografem Antonínem Kratochvílem, belgickým filmovým režisérem Alainem de Halleux a českým filmařem Petrem Nesnídalem.

- vernisáž:   pátek 10. dubna v 18 hodin

Tragédie v Černobylu má mnoho tváří. Jednou z nejbizarnějších je černobylský turismus. Není úplně jasné, co lidi na Černobylu tolik přitahuje. Snad je to určité mystérium. Režisér Andrej Tarkovskij natočil v roce 1979 legendární film Stalker, který se dodnes divákům nepodařilo zcela rozklíčovat. Vypráví se v něm o průvodci, který vodí zájemce do zakázané „Zóny“. Každý z nich má jiný motiv, jedno mají ale společné - zóna je neodolatelně přitahuje.

Když v roce 1986 vybuchl Černobyl, lidé začali vnímat Tarkovského film jako film o Černobylu. Pochopili to tak, že geniální tvůrce Tarkovskij patrně budoucí tragédii nějak vytušil a ve svém filmu ji předpověděl.
Dnes jezdí do zakázané Zóny 10.000 turistů ročně. Zaplatí si zájezd s cestovkou, aby se mohli vyfotit s maskou na obličeji a varovně pípajícím dozimetrem v ruce. Minutu nebo dvě postojí před betonovým sarkofágem, který ukrývá havarovaný reaktor bloku číslo čtyři. Pak se projdou po opuštěné Pripjati – městě, které kdysi hostilo padesát tisíc lidí a dnes si je příroda bere zpět. Takhle nějak by svět asi vypadal po atomové válce, že?
V Pripjati jim dělá průvodce stalker ne nepodobný tomu filmovému. Možná je na turisty a jejich nedostatek respektu k Zóně naštvaný stejně, jako Stalker z Tarkovského...

www.vaclavvasku.com

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.