BAREVNÝ SVĚT V POHYBU

Barbora Sedláčková (*2002)

Ačkoli je upoutána na invalidní vozík, její obrazy jsou plné pohybu - veselý průvod vynáší Moranu, koně běží po louce, podmořský svět se hemží barevnými rybami...

Takovými obrazy bude vyzdobená kavárna kina Kotva, která hostí výstavu handicapované dívky Báry Sedláčkové. Nazvala ji Barevný svět v pohybu.

- vernisáž:   úterý 7. dubna v 18 hodin

Právě v době konání výstavy bude mít autorka 13. narozeniny. Bydlí s rodiči v nedaleké ulici Matice školské, kam loni v září začala chodit i do školy. Přestoupila tam na vyšší stupeň do běžné třídy - předtím navštěvovala školu v Centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, kde ve výtvarném ateliéru Aleny Jankovské rozvíjela svůj talent. 

Vystavovala už v písecké Sladovně, pak v českobudějovické Radniční síni, Městské galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou a také na bejbypankovém festivalu Kefír v Třebovli u Prahy. V září je pozvaná do Výstavní síně Senátu a pak do Galerie Kladenského zámku.
"V kavárně jsem ale ještě nikdy výstavu neměla. Mám radost, že můžou mé obrázky viset tam, kde se lidé scházejí, odpočívají a povídají si. Třeba o filmech - taky se moc ráda dívám na filmy. Jeden z mých nejoblíbenějších je francouzský film Nedotknutelní, protože o životě postižených lidí vypráví s humorem," říká Barča Sedláčková.

Této dívce kvůli nemoci zvané neuropatie ochabuje tělo. Nohy ani ruce téměř neovládá a pohybuje se na vozíčku. Stoprocentně se může spolehnout jen na svoji hlavu, a tak ji nenechá zahálet: maluje fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší. Z jejích obrázků už vznikly kalendáře, novoročenky či ilustrace do knihy pohádek, v plánu je animovaný videoklip a jednou snad také knížka, jejíž příběh chce sama vymyslet a ilustrovat.

Už její první samostatná výstava v červnu 2013 v písecké galerii Sladovna sklidila velké uznání. Mimořádný talent potvrdila i řada profesionálních výtvarníků a znalců umění, jako např. Galina Miklínová, Milan Cais, Štěpán Mikuláš Mareš, Jaromír Procházka a další. Výtvarník Jakub Zich si například všiml toho, že Bára musí mít dokonalou prostorovou představivost a jasnou vizi, protože na rozdíl od zdravých malířů nemá šanci vidět obrázek při malování z odstupu, a přesto je schopná vytvořit výborné kompozice fungující i na velkou vzdálenost.

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.