STEEPLECHACE

- fotografická výstava - vítězný soubor World Press Photo 2013 v kategorii Sport

K fotografování dostihů jsem se dostal tak, že mě na samém sklonku minulého století vzal na rámcový dostihový mítink na pardubickém závodišti jeden z amatérských fotografů, abych si focení koní vyzkoušel. Okamžitě mě to chytlo natolik, že jsem po několik dalších let prakticky v Pardubicích nevynechal žádný z dostihových dnů a každým dalším rokem jsem se dostihy snažil zaznamenávat svým vlastním výtvarným způsobem. Zpočátku jsem se snažil zachytit především dramatické situace na dostihové dráze (pády, souboje jezdců v cílové rovině apod.), ale postupem času u mne začal převažovat zájem o kreativnější a neobvyklé pohledy, které návštěvníci dostihů, ale ani diváci u televizních obrazovek nemají příležitost spatřit. Nezůstat jen u pouhého dokumentu, ale rozšířit jej i o kreativní pohledy, které nemá možnost obyčejný návštěvník dostihů, ale ani ten u televizní obrazovky jeho okem spatřit. Současně mě na dostizích přitahuje nádherné prostředí závodišť, kdy se sportovní fotografie částečně prolíná s fotografií krajinářskou. A v neposlední řadě přítomnost adrenalinu, který ve fotografovi vždy stoupá v momentu, kdy se kolem něj řítí stádo koní a z dusotu jejich kopyt někdy až zamrazí.

Roman Vondrouš

Roman Vondrouš (* Pardubice)                                                               www.romanvondrous.cz
Absolvent Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě a Střední Integrované školy elektrotechnické v Pardubicích. Fotografuje od dětství, ale vážněji až od roku 2000. Od roku 2005 je fotoreportérem České tiskové kanceláře, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství a dále pracuje na dalších projektech. V roce 2008 fotografoval na letních Olympijských hrách v čínském Pekingu, o 2 roky později na zimní olympiádě ve Vancouveru v Kanadě a v roce 2014 v ruské Soči.
V soutěži Czech Press Photo získal mnoho ocenění, v roce 2013 konečně 1. cenu v kategorii Sport na World Press Photo se zde vystaveným souborem Steeplechase. Vondrouš se tak zařadil po bok Antonína Kratochvíla, který cenu získal třikrát. Ale Roman Vondrouš se jen sportovním fotografem necítí. V jeho portfoliu nalezneme barevné dokumentární snímky se silným výtvarným zabarvením z pražských sídlišť (Fragmenty metropole), ale i dokumentární soubory Chataři, Myslivecký lov či nově intimní záběry z pražských nočních klubů (Nightclubs).
Výstava Romana Vondrouše je 82. výstavou za mého působení dramaturga v kině Kotva a myslím, že jednou z vůbec nejlepších (ne-li nejlepší), kterou jsem měl tu čest zde představit.
Teď už mi zbývají jen výstavy Josefa Koudelky, Vivian Maier či Trenta Parka a můžu říct, že sen je splněn. Snad se Vám výstava bude líbit, alespoň tak jako se líbí mě.

dramaturg výstavy Václav Němec

 

- kavárna kina Kotva

Fotogalerie

Kalendář akcí

prosinec
28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.