HORY - Ronald Persan

Ronald Persan (* Praha) - cestovatel

Vyrůstal v malé předměstské obci obklopené přírodou, ke které si tak od dětství vytvářel silný vztah. Svět vertikál ho k sobě poprvé přitáhl při prázdninových pobytech na chalupě v Severních Čechách. Tvary pískovcových věží se staly roznětkou dětské fantazii a každý větší balvan výzvou a pokušením, nezřídka končícím odřeninami a pádem. První fotoaparát držel v ruce asi v 15 letech a byla jím sovětská Čajka. Když konstrukční nedostatky učinily přístroj nefunkčním, bylo focení na mnoho let zapomenuto. Na čas ho nahradil skicák.
Později vzal fotoaparát do ruky až počátkem 90. let. Dnes fotografuje ze záliby. Při cestách do vzdálených zemí a horolezeckých výstupech používá foťák jako zápisníček. Bohužel, díky nedostatku času, končí většinou snímky takzvaně „v šuplíku“.

Osloven svými kamarády, českobudějovickým fotografem, kurátorem výstavy, Václavem Němcem a Martinem Kožíškem, jako spoluvystavujícím, zde Persan představuje fotografie z hor indického Himálaje, pohoří Kunlun a Karakoram v Číně a nepálského Himálaje. Vybrané snímky nezachycují zápas člověka s živly a vlastními silami v nepřátelském prostředí. Klidné krajinné fotografie přibližují velehorské prostředí jako oko uchvacující, strnulou, prehistorickou kulisu dramat od nepaměti, jak ho vnímá účastník horolezecké expedice i tulák po horách.

Fotografie z hor Persan dosud samostatně prezentoval prostřednictvím několika přednášek, promítáním diapozitivů nebo slideshow. V tomto ohledu je tedy výstava v Českých Budějovicích novým počinem. V minulosti spolupracoval na některých dokumentárních filmech Martina Kratochvíla.

Výstava je doprovodnou akcí k Mezinárodnímu festivalu outdoorových filmů 2014, který proběhne v kině KOTVA ve dnech 1. až 3. prosince.

Fotogalerie

Kalendář akcí

září
29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.